GÜZEL PROGRAM - 19 NİSAN ADANA

Birinci ayakta; favorim AZİZ BEY'dir. Maidena henüz veda etmiş bir isim olsa da çok beğendiğim bir safkan. Uzun mesafeli tempo koşularında, lehine şartlarda yarıştığı vakit çok iyi sonuçlar elde etmeye devam edecektir. Bugünde şartlar lehine gözüküyor. Yarışta ayağına seri, liderliği isteyecek hiçbir isim yok. Ya AZİZ BEY ya VARLI BEY öne düşer. Düzlüğe sermayeli vaziyette çıkacak olan AZİZ BEY tüm ataklara başarıyla karşılık vererek birinciliğe yakındır.

 

VARLI BEY eksik olduğu kum pistte bile kolay kazandı son koşusunda. Çok daha iyi performans sergilediği çim pistte, uyumlu binicisi idaresinde, lehine gidişatta yarışacağından kazanması doğal sonuç olur.

 

SIMONETTA start probleminden dolayı gerçek gücünü göstereyemeyen bir isim. Bir önceki koşusunda hiç çıkmayıp derecesiz kaldı, son yarışında ise 5-6 boy oyalandı. Bugün yine 5-6 boy kalırsa bunu telafi edebilir. Çünkü yarış çok düşük tempoda başlayacağından grubu yakalarken gücünü harcamayacak. Hafif sıkletinin avantajıyla etkili düzlük sprintiyle son sözü söyleyebilir.

 

MOONFAIRY'nin bu kadar geri planda kalması saçmalık gerçekten. Yarışın favorisi MİNTEHA AGF tablosunda % 21 oynanmış, MOONFAIRY ise % 3'lerde kalmış. İki safkanın hemen hemen aynı güç olduğunu bilmenizi isterim. Dolayısıyla MOONFAIRY'nin sonlardaki sprintiyle ilk ayağın kazananı olması bizim için sürpriz olmayacaktır.

 

Yarış beklediğimden erken süratlenirse MİNTEHA'nın şansı artar.

 

BATI KASIRGASI maidena veda ederken zorlanmamıştı. Etkili binicisi idaresinde koşuyu önlere yakın takip ederse birincilik mücadelesinde olabilir.

 

 

 

-Büyük kupon yapanlar; KING BORA ve SMYRNA STORM'u değerlendirebilirler.


İkinci ayakta; THE MOST GORGEOUS takip listemde olan ve çime çıkmasını beklediğim bir isim. Bugün istediğim tüm şartlar oluşmuş durumda aslında. Kendisini böyle bir grupta plase konumda yakalamışken banko önermek çok istedim lakin çok cazip konumda olan ters yarış yapmasını beklediğim isimler olduğundan THE MOST GORGEOUS'u tek önermekten vazgeçtim. Potansiyel olarak bu gruptan üstün olduğunu düşündüğüm safkan ideal pist ve mesafesinde yarışacak. Kendi temposunda 4.5.lik civarında gidip düzlükte arttıracağı temposuyla rakiplerinden sıyrılarak maidena veda edebilir.

 

Çok cazip konumda olan ve ters yarış yapmasını beklediğim isimlerin başında ELOISIS geliyor. Son koşusunda yarış görüp kondisyon açığını gideren bu süratli safkanın çim pist performansı gayet tatminkar. Bugün ALMESTIN gibi stili rakibi olsa da ELOISIS kulvar avantajını kullanıp öne düşer ve düzlüğe sermayeli vaziyette çıkarsa bu rakiplerine direnmesi sürpriz olmaz. AGF tablosunda % 1 oynanan isme özellikle dikkat!

 

Son koşusunda OMERE'nin dışarıya açılmasından olumsuz etkilenip onunla birlikte açılan MISS STEEL yaşadığı bu olumsuzluğu göz önüne alırsak çok başarılı bir dördüncülük elde etti diyebiliriz. Daha etkili bir binici idaresinde, lehine dönen mesafede yarışacağından kazanması kuvvetle muhtemel.

 

LUZ DE SOL'un son koşuları ölçü değil. İdeal bir çim atı olduğundan hafif sıkletinin avantajıyla son ana kadar birincilik mücadelesinin içerisinde yer alabilir.

 

Gücü sınırlı bir isim olmasına rağmen Müs. Çelik'in ekstra katkı sağlayabileceği OMERE'ye şans vermeden olmaz.

 

İlk cümlemde belirttiğim gibi bu koşuda cazip konumda olan ve çok ters yarış yapmasını beklediğim isimler var. İşte onlardan biri FLY TO VICTORY. İlk yarışı kesinlikle ölçü olmayan kalite safkan iyi ahır bakımı sayesinde bu kez bambaşka bir kimliğe bürünebilir. AGF tablosunda çok gerilerde kalmış olan safkan kazanıp altılı ikramiyesini henüz ikinci ayaktan yukarılara taşıyabilir.

Üçüncü ayakta; SUNDOWN grubun en güçlü ismi. Evet sıkleti rakipleri göre çok ağır fakat güçlü bir safkan olduğundan bunun üstesinden gelebileceğine inanıyorum. Yarışın başlamasıyla birlikte bilinen stiliyle öne düşüp tempoyu belirleyen isim olacak. Koşuyu 2.likte takip etmesini beklediğim PRENSES HİRA düzlüğe çıkılana kadar uslu durur ve SUNDOWN'a pres uygulamazsa SUNDOWN'un 61 kg sıkletine rağmen rakiplerine geçit şansı tanımayacağına inanıyorum.

 

Henüz birinciliği yok fakat istikrarlı yarışlar yapan ve sürekli üzerine koyarak ilerleyen HANİFE SULTAN en ciddi rakibidir. Bu safkanda koşuyu önlerde kabullendiği için lehine gidişatta yarışacak diyebiliriz. SUNDOWN sonlara doğru ağır sıkletinden olumsuz etkilenip tempo kaybederse HANİFE SULTAN'ın devreye girmesini bekliyorum.Dördüncü ayakta; çim pisti ne kadar özlediğini net biçimde gösteren TARSUS ŞELALESİ hazır kazanıp morallnemişken kazanmaya devam edebilir. Sevdiği pist ve mesafede oldukça uygun rakiplerle karşılaşacak. JET HEMO, BARBAR OĞLU ve UFUKBABA gibi isimlerin liderlik hamlesi yaparak başlayacakları koşuda YOLCULAR GÜZELİ ve ARAS AĞA gibi isimlerde ön grupta yer alacaklar. Süratli tempoda geçmesini beklediğim koşuda TARSUS ŞELALESİ trafik sorunu yaşamazsa bence bu koşuyu lehine çevirecektir.

 

Yanına sadece İLYADA'yı önereceğim. Gününde olduğu vakit bu pist ve mesafede çok etkili yarışlar yapıyor. Uyumlu binicisi idaresinde TARSUS ŞELALESİ'nin eksik koşması halinde birinciliğin en güçlü adayıdır.


Beşinci ayakta; banko önereceğim isim ÇETİNEL olacaktır.

Kumda kötü koşmuyordu ama çime çıkınca performansının arttığını gördük. HARDMET gibi kısa vade atının kazandığı koşuda net bir ikincilik elde etti ÇETİNEL ve uzun süre maidena kalmayacağını gösterdi. Bugün son derece uygun rakiplerle karşılaşacak. Hatta GREAT EXUMA ve ONKEL PASCHA dışında ciddi rakibinin olduğunu düşünmüyorum. Bu iki isme görede gidişat avantajını elinde bulunduruyor ÇETİNEL. Koşunun başlamasıyla birlikte liderliği almasını beklediğim ÇETİNEL düzlüğe önde ve sermayeli vaziyette çıkacaktır. Bu sermaye sayesinde rakipleriyle olan farkın azalmasına müsade etmeyip kazanacağına inanıyor ve plase konumdaki safkanı günün bankosu olarak öneriyorum.
Altıncı ayakta; kazanmaya çok yakın gördüğüm isim BABAHAKKI'dır. Bu pist ve mesafede benzer rakiplerini mağlup ederken zorlanmamıştı. Ardından eksik olduğu uzun mesafede yarıştı ve sırf çok formda olduğundan 1900 metrede bile ikinci oldu. Bugün kulvarından muhtemelen 4-5 boy geç çıkacak. GÜNSALAR'ın liderliği alacağı koşuda düzlüğe en geride çıksa bile BABAHAKKI'nın dışa açılıp yapacağı seri sprintle farkı kapayıp kazanmaya yakın olduğunu düşünüyorum.

 

Bu safkan umduğum performansı sergileyemezse kimin kazanacağını kestirmek güç olduğundan riske girmeyip LEYLANUR dışındaki tüm isimlere şans veriyorum. Onu eleme sebebim 120 günlük arası. Dileyenler hepsi diyebilirler.
 

 

 

ALTILI ŞABLONUM:

 

 

1. AYAK: 5,4,8,1,2,3 / 10,7

2.AYAK: 5,8,11,10,3,1

3.AYAK: 1,8

4.AYAK: 1,3

5.AYAK: 5

6.AYAK: 2,,,7,11,3,10,1,6,12 / 9,4

Yorum
#1 | Ferdi06 - 21:09:03 - 19.Nisan.2022
Avatar yok tesekkurler
#2 | Engin - 20:08:40 - 19.Nisan.2022
Avatar yok Tebrikler
#3 | elgon10 - 20:08:28 - 19.Nisan.2022
Avatar yok Tebrikler Reisss Süpersinnn
Yorum yaz
İsim:


Güvenlik Kodu:
*