İKİ BANKO - 4 ŞUBAT İZMİR

Birinci ayakta; handikap 14 bir koşu ama yarışa katılan tüm safkanlar için olumlu düşüncelere sahibim. Yani bazı koşularda tuttuğunuz hiçbir at olmadığı için kaparsınız o koşuyu, bazı zamanlarda ise çok iyi koşmasını beklediğiniz birçok isim varken.

Denk güçteki isimlerin mücadelesinde favorim KARAÇULHA'dır. Bir önceki koşusunda Bursa kumunda mücadele edip gayet tatminkar bir performans sergileyerek üçüncü olmuştu. Uygun grupta yarışırsa kaba kumda ilk koşusunu kazanır diye notlarıma giren safkan sentetik pistte mücadele edince etkisiz kaldı. Tekrardan kaba kuma çıkacağı için KARAÇULHA'nın sonlardaki sprintiyle kazanmaya yakın olduğuna inanıyorum.

 

YAKIŞIKLI MENDO rakiplerine temposunu kabul ettirdi ve beyaz bayrak ayna yarışı izletti son koşusunda. Bugün OĞLUMCAKO, ZIVARIKLI ve MEYSCAN gibi isimlerin erken presine maruz kalmazsa çıktığı gibi bitirebilir.

 

ZIVARIKLI normalde kaçarak sonuca gitmeye çalışan vasat bir isim fakat son yarışında bekleme yarışı yapıp gayette etkili bir performans sergiledi. Tabela dışı kalmasına rağmen safkanın düzlükteki çabasını çok beğenmiştim. Böyle bir grupta söz sahibi olacaktır.

 

SİYAHÜZÜM maidena biraz geç veda etti fakat çok uzak farkla gösterişli biçimde kazanması seri yapabileceğini işaret ediyor.

 

Gücü sınırlı bir safkan olsa da SON MAHSÜL ne zaman M. Kaya idaresinde yarışsa hep etkili olduğundan şans vermek gerek.

 

OĞLUMCAKO stili rakibi YAKIŞIKLI MENDO'ya rağmen düzlüğe sermayeli vaziyette çıkabilirse bugünde kazanabilir.

 

Formunu geliştirmeye başlayana MİLASBERK, bu mesafede katıldığı son yarışını çok uzak farkla kazanan MEYSCAN ve henüz beklentileri karşılayamamış olsa da bu koşuyla birlikte çıkışa geçebileceğini düşündüğüm GÖLGE KRAL yazarak ilk ayakta riske girmiyorum.İkinci ayakta; banko önereceğim isim NEOS olacaktır.

Son yarışında 4.5. at konumundayken bu safkan için şu yorumu yapmıştım;

 

 

"NEOS rakiplerine göre çok daha şanslı gördüğüm isimdir. Verdiği dört aylık aradan sonra bir yarış görüp kondisyon açığını giderdi bu safkan. Kondisyon yönünden çok daha iyi duruma geldi. Sevdiği pist ve mesafede, hafif sıkletiyle yarışacak. Ekürilerden HELLBENT'e rağmen düzlüğe yıpranmamış vaziyette çıkabilirse NEOS'un ilk ayağın kazananı olacağı görüşündeyim.

Bu safkan kazanamazsa her ismin birincilik şansı olduğundan riske girmeyip bu koşuyu kapatıyorum"

 

 

O gün bu safkanı tek bırakmayarak büyük bir hata yaptım. NEOS rakiplerini mağlup ederken pekte zorlanmadı. Bu kez karşımıza favori olarak çıkmış fakat böyle bir gidişatta bir kez daha kazanacağına inanıyorum.

Yarışın başlamasıyla birlikte liderliği alacak olan NEOS stili hiçbir rakibi yokken rölanti tempoda düzlüğe sermayeli vaziyette çıkma imkanı bulacak ve düzlükte rakiplerinin tüm ataklarına başarıyla karşılık vererek bir kez daha kazanacaktır. Günün bankosu olarak değerlendirebilirsiniz.
Üçüncü ayakta; JUST DIAMOND yarış hayatına kazanarak başladı ve yetenekli bir safkan olduğunu gösterdi. Koşuya çok iyi adapte oldu ve düzlükte belli bir süre binicisinin teşviğine başarıyla yanıt verdi. Rakiplerinin çoğu hazır olmadığı içinde kolay kazandı. Bugünkü koşuda favori olmayı hak ettiğini söyleyebilirim ama bu kez tecrübeli rakiplerle karşılaşacağı için kazansa bile zorlanacağı aşikar.

 

FAIRYLIKE süratli tempoda geçen koşularda etkili son verebilen bir isim. Son yarışında sulu pistten olumsuz etkilendiği için vasat bir performans sergilediğini düşünüyorum. Bugün lehine gidişatta sonlarda en dışa açılarak yapacağı kuvvetli sprintle birinciliğe ulaşabilir.

 

SEE YOU SOON ayağına seri bir isim fakat kulvarından iyi çıktığını söyleyemem. Grupta da DESERT LIONESS ve PRIDE OF TURKS gibi liderlik için ısrarcı olacak iki rakibi varken SEE YOU SOON 3.lükte konumlanır ve düzlüğe çıkıldıktan sonra arttıracağı temposuyla sonuca gitmeye çalışırsa şansı artar.

 

PRIDE OF TURKS ve DESERT LIONESS ikilisi önde birbirlerini bozmazsa liderliği alan çıktığı gibi bitirebilir.

Dördüncü ayakta; riske girmeyip tüm isimlere şans vereceğim. Safkanlar hakkındaki kısa görüşlerim şu şekildedir;

 

ILDIRLI aslında çimci bir isim fakat son yarışını kumda kolay kazanarak ne kadar formda olduğunu gösterdi. Düşük tempoda geçecek olan koşuyu önlerde kabullenirse bugünde kazanabilir.

 

ASLANSOYLU'nun orta mesafe atı olduğuna inansam da grubun uygunluğundan dolayı 2100 metrede kazanması şaşırtmaz.

 

MEHTAR son yarışında en geride sabırlı gitti ve düzlükte yaptığı seri sprintle zorlanmadan kazandı. Ö. Yıldırım bu tarz sürüşleri kırk yılda bir yapar. Aynı taktikle yarışırsa yine kazanabilir.

 

SELKUT istikrarlı yarışlar yapsa da zor kazanan bir safkan. G. Kocakaya'nın ekstra katkısıyla aynayı ilk geçen isim olabilir.

 

ÇALTEPE kulvarından düzgün çıkıp gerilerde kalmazsa kalitesiyle bu rakiplerini mağlup etmesi doğal netice olur.

 

Ekürisi KIZILHAN'ın liderliğinde rölanti tempoda geçecek olan koşuda ERTEMİZ M. Kayara idaresinde birincilik mücadelesinde yer alabilir.

 

AŞIKBEY gününde olduğu vakit başarılı yarışlar yapan bir isim. Koşu beklediğimden erken süratlenirse şansı artar.

 

HASKARACA'yı tek bir atı dışarıda bırakmamak adına ekleyeceğim. Zaten koşuyu önlerde kabullendiği için gidişat avantajınada sahip. İşaretlemekte fayda var.

Beşinci ayakta; HANDSOMEN MAN tartışmasız grubun ne kaliteli ismi. Tabi 331 günlük arası varken bugün nasıl bir performans sergileyeceği muamma. Hazırlıkları yeterli seviyede gözüktüğü için ilk sıradan şans vereceğim fakat yarış kondisyonu bambaşka bir şey tabi. Bu sebeple riske girmeme taraftarıyım.

 

Süratli tempoda geçmesini beklediğim koşuda COUNT ON YOU'dan bugün sonlarda etkili bir sprint bekliyorum.

 

ATEŞİN KANATLARI liderliği alıp önde boş kaldığı vakit sonlarda tekrar tazeleme imkanı buluyor. Bugün JUSTICE FOR ALL ve TROJEN FLY'a rağmen düzlüğe yıpranmadan çıkabilirse birincilik serisini sürdürebilir.

 

PATLICAN kulvarından çıkarsa sonlardaki akıcı sprintiyle söz sahibi olacaktır.

 

JUSTICE FOR ALL ve LORD ADMIRAL'ı da ilave ederek son ayağa geçiyorum.


Altıncı ayakta; banko önereceğim isim DORUKURT olacaktır.

Açıkçası beğendiğim bir safkan değil ve AGF tablosundaki oranı çok yüksek olduğu için yıkmak çok istedim ama rakipleri inanılmaz vasat olduğundan başaramadım.

DORUKURT'un bu koşuyu kalitesiyle değilde tecrübesiyle kazanacağına inanıyorum. Zaten böyle bir grupta kazanamıyorsa ömür boyu maidena kalacaktır.

Sonuç olarak A. Sözen idaresindeki DORUKURT'un kapanışı yapmasını bekliyor ve günün ikinci bankosu olarak öneriyorum.

 

 

 

 

ALTILI ŞABLONUM:

 

 

 

1.AYAK: 2,8,4,5,1,7,9,3,6

2.AYAK: 6

3.AYAK: 2,4,5,1,3

4.AYAK: 6,1,8,9,3,4,2,5

5.AYAK: 5,4,1,3,7,8

6.AYAK: 5


Kocaeli tahminlerim bu gece yayınlanacaktır..

Yorum
#1 | Temelhan - 20:08:41 - 04.Şubat.2021
Avatar yok Tebrikler. Daha büyuklerine 👃
#2 | Engin - 19:07:49 - 04.Şubat.2021
Avatar yok TEBRİKLER...
Yorum yaz
İsim:


Güvenlik Kodu:
*