96. GAZİ KOŞUSU - 26 HAZİRAN İSTANBUL

İkinci koşuda; şartlı 1 koşuda favorim MAYRA SULTAN'dır. BERKEN ve BERKARAR gibi yarış hayatına harika başlayan isimlerle anneden kardeş. İdmanlarını uzun süredir düzenli biçimde sürdüren MAYRA SULTAN'ın idman pistindeki görüntüsünü de çok beğendim. Koşu içerisinde aksilik yaşamaz yani tecrübesizliğinin kurbanı olmazsa yarış hayatına kazanarak başlayabilir.

NAMIK BEY ve DİLİMYANDI gibi ayağına inanılmaz seri isimlerle anneden kardeş olan TWOBISCHIM'in bu isimlerden aşağı kalır bir yanı yok gibi. İdman pistindeki görüntüsü ne kadar seri bir tay olduğunu anlamamız için yeterli. En iç kulvardan başlayacak olan TWOBISCHIM liderliği alıp beyaz bayrak ayna yarışı izletebilir.

FREE LUCKY ufak tefek bir isim olsa da koşuya harika hazırlanmış. Avantajlı bir kulvara sahip olduğundan iddialı olacaktır.

Eşgalini çok beğendiğim UMAYS DREAM dezavantajlı kulvar numarasına rağmen koşu içerisinde iyi bir yer tutabilirse rakip tanımaz.

COURTS ANGEL, CALIANNA, BLUE RAIN, MAHAKALİ ve PRENSES SYLVESTER yazarak bu koşuyu kapatıyorum.Üçüncü koşuda; kazanmaya yakın gördüğüm isim GÖNÜL ERİ'dir. Yarış hayatına Bursa'da başlayıp henüz ilk koşusunda sergilediği performansla kalitesini net biçimde gösterdi. Gerilerde kalmasına rağmen sonlarda yaptığı etkili sprintle dördüncü olurken aynayı da diri vaziyette geçmişti. Ardından İstanbul'a gelen GÖNÜL ERİ liderliği alarak yarıştığı iki koşuyu da kazanma başarısı gösterip çıtayı yükselterek grup koşuya gitti. MAHİR ABİ'nin liderliği ısrarla istediği koşuda GÖNÜL ERİ doğru bir hamleyle 2.3.lükte gitti. Düzlükte elinden gelenin en iyisini yaptı ve güçlü rakiplerinin ardından üçüncü oldu. Bugün ilk kez sentetik pistte mücadele edecek safkan. KONÇİBEY sert başlasa bile liderlik için ısrarcı olmaz. Maalesef NAİFOĞLUM için aynı şeyleri söyleyemiyorum. Şayet GÖNÜL ERİ bu rakiplerinden olumsuz etkilenmezse bence direnip kazanır.

En ciddi rakibi İYİKİM - BABA ZAMAN ekürileri olacak. Her ikisi de kısa sprinte sahip. Yarış yüksek tempoda geçerse ekürilerin şansı br hayli artar.

 

 

 

-Geniş kupon yapanlar; NAİFOĞLUM ve ŞAHİN MAHMUT'a şans verebilirler.

Dördüncü koşuda; banko önereceğim isim ROMANTIC BALLET olacaktır.

Muhteşem orijiniyle dikkatimi çeken tayın hazırlıklarını incelediğim vakit İstanbul iç pistinde uzun süredir düzenli biçimde hazırlandığını gördüm. Evet ilk yarışına çıkacak bir tay için kulvar numarası biraz sıkıntılı fakat usta binicisi G. Kocakaya bunun üstesinden gelecektir. Yarış yaşamına kazanarak başlayıp ekibine hayaller kurduracak bir tay olacağına inandığım ROMANTIC BALLET banko önereceğim isimdir.BİRİNCİ ALTILI ŞABLONUM:

 

 

1.AYAK: 6,8,4,9,3,2,1,5,7

2.AYAK: 1,3 / 5,6

3.AYAK: 7

4.AYAK: 12,7 / 5,2

5.AYAK: 5,16,3,13,12,11,15

6.AYAK: 11

 

Birinci ayakta; G2 ZÜBEYDE HANIM KOŞUSU'da favorim VALLEY OF FLOWERS'tır. Açık söylemek gerekirse bu safkanı tek önermemek için kendimi zor tuttum. Şöyle normal bir programa denk gelse tereddütsüz banko önerirdim fakat GAZİ koşusunun olduğu bu muhteşem programda ilk ayaktan yatmak moral bozucu olacağından VALLEY OF FLOWERS tek önermiyorum. İnanılmaz kabiliyetli müthiş bir kısrak. Bu sezona harika başladı ve katıldığı iki koşuyu da kazanırken zorlanmadı. Safkanın muazzam bir adaptasyonu var. Yarışı her yerde takip edebilme özelliğine sahip ve yarış içerisinde binicisine hiçbir zorluk çıkarmadan tüm komutlarına harfiyen uyuyor. Yani tam da G. Kocakaya'nın bayılacağı türden bir isim. SPECIAL ONE'ın liderliğinde rölanti tempoda geçecek olan koşuyu bariyerde 3.4.lük civarında takip etmesini beklediğim VALLEY OF FLOWERS düzlüğe çıkıldıktan sonra yapacağı seri sprintle kazanmaya yakındır. Misli kupon yapmayı düşünenler veya ilk ayakta risk almayı seviyorum diyenler tek yazabilirler.

MELİNAM son koşusunu kazanmasını beklediğim isimdi ve beni yanıltmadı. Bugün yine şartlar lehine ve yine harika koşacaktır. A. Çelik son yarışında MELİNAM'a kusursuz bindi diyebilirim. Düşük tempoda geçen koşuyu 2.likte takip edip düzlüğe sprintine başlayarak çıktı. Bu da kendisine göre daha kısa sprinte sahip ATOMIC BLONDE'yi mağlup etmesini sağladı. Son koşusundaki taktiği uygular yani yarışı önlerde kabullenip düzlüğe sprintine başlamış vaziyette çıkarsa MELİNAM bir kez daha kazanabilir.

 

 

 

-Büyük kupon yapanlar; LIGHT OF DARKNESS ve ATOMIC BLONDE değerlendirebilirler.İkinci ayakta; G1 ANAFARTALAR KOŞUSU'nda en şanslı gördüğüm isim FAST AND FURIOS'tır. Son koşusunda ilk kez bir araya geldiği Ö. Yıldırım'la harika bir uyumu vardı safkanın. Koşuyu ön grup içerisinde takip edip düzlük boyu sergilediği uzun sprintle kazanmayı bildi. Bugünkü koşuda gidişata baktığımız vakit KING FARRIER bilinen üstün süratiyle liderliği kimseye bırakmaz. DAME TIME, HAMASET ve STEPS OF IRON tarzı isimler takipte olacaktır. FAST AND FURIOUS bu süratli tempoya başta ayak uydurmaz ve 5.6.lıkta konumlanırsa düzlük boyu sergileyeceği uzun sprintle bu önemli koşudan zaferle ayrılabilir.

ZOLO MUUM çok ters koşmasını beklediğim ve bombayı patlatabileceğine inandığım isimlerden. Muhtemelen çok cazip konumda çıkacaktır. Son yarışında MEHMET AKİF ERSOY KOŞUSU'nda altıncı olurken sergilediği performansı beğendim. Evet MEHMET AKİF ERSOY KOŞUSU çok vasat geçti ama ZOLO MUUM erkenden enseye basmasına rağmen hızını kaybetmeyip aynayı diri vaziyette geçmesi benim için önemli bir detaydı. Aprantisi paniklemez ve koşu içerisinde iyi yerlerde konumlanabilirse ZOLO MUUM'un 40 lira ganyanla kazanması benim için sürpriz olmaz.

GOOD CURRY gibi şampiyon bir isimle anneden kardeş olması dolayısıyla DAME TIME potansiyeline inandığım isimlerden. Son koşusunda sağlam banko olarak önermiştim ve yanıltmamıştı. Süratli tempoda geçecek olan koşuda O. PESLIER'e doğru direktif verilir ve safkanın liderlik için ısrarcı olmaması gerektiği tembihlenirse DAME TIME harika koşacaktır.

SAİT AKSON KOŞUSU'nda sergilediği performans ve elde ettiği dördüncülükle dikkatleri üzerine çeken SATOSHI GAZİ'ye katılmak yerine doğru bir karar verip ANAFARTALAR'da mücadele edecek. A. Çelik idaresinde koşuyu orta sıralarda sürdürüp düzlükte trafik sorunu yaşamazsa iddialı olabilir.

KING FARRIER psikopat bir isim. Hem uzuna hem sentetik piste ilk kez çıkacak olması dezavantajlı bir durum gibi gözükse de bunun üstesinden gelebilecek kalitede bir safkan. Yeter ki liderliği alıp düzlüğe 2-3 boy önde çıksın. Direnmek için canını dişine takar.

Her ne kadar son koşusunda FAST AND FURIOUS karşısında çaresiz kalmış olsada KATSU mesafe deneyimi kazanmışken bu kez farklı koşabilir.

TARMATEBEBİ gününde olursa bu rakipleriyle baş edebileceğinden bu safkana da şans vermekte fayda var.


Üçüncü ayakta; günün ve yılın en önemli yarışı olan G1 GAZİ KOŞUSU'nu kazanmasını beklediğim ve banko önereceğim isim FINAL DANCE olacaktır.

Sonda diyeceğimi baştan söyleyeyim. Yarış bittiğinde şayet koşuyu FINAL DANCE kazanmışsa çoğu kişiye "vay be imkansızı başardı" dedirteceğine inanıyorum. İşi zor olacak evet ama imkansızı başarabilecek yüreğe sahip bir isim. İşi neden zor onu açıklayayım öncelikle. FINAL DANCE'in gücüne, ciğerine, yarış karakterine hayran olduğumu her fırsatta dile getiriyorum. Bundan yana bir sıkıntı yok fakat koşu içerisinde idaresi oldukça zor bir safkan. Öyle tuta tuta gideyim hadi dediğimde hemen yanıt versin tarzda bir isim değil. Yarış içerisinde sürekli teşviklerle gidip safkanı diri tutmanız şart. H. Karataş da bunu çözmüş durumda ve safkana ikidir en doğru sürüşleri yapıyor. H. Karataş'ın bu kez işi gerçekten zor olacak. Çünkü çok kabalalık bir koşuda yarışacak ve berbat bir kulvardan koşuya başlayacak. Ayrıca böyle hantal bir isimle tam dört virajın dönüleceği bir koşuda yarışacağı için FINAL DANCE kadar H. Karataş'ın da yorulacağı aşikar. Yarışın başlamasıyla birlikte CAPTAIN FANTASTIC liderliği alıp tempoyu belirleyen isim olacak. MYSTIC POWER yaklaşık 200-300 metre sonra CAPTAIN FANTASTIC'in yanına gelir fakat liderliği alabilmesi zor gözüküyor. Bu iki safkan tempoyu bir hayli yükseltirken arkalarında DOLLAR MAN, MAXIMUS BOY, ANADOLU GURURU tarzı isimler konumlanır. FINAL DANCE ise binicisinin yoğun teşvikleriyle 8.9.lık civarında gidecektir. Düzlüğe çıkılırken temposunu yükseltecek olan MAXIMUS BOY ve CHEEKY SON ikilisinin rakiplerinden sıyrılıp aralarında liderlik uğraşına tutuşmalarını bekliyorum. Son 400'de öndeki rakipleriyle arasında bir hayli fark olmasına rağmen H. Karataş'ın teşviği bırakmayıp, kapanması adeta imkansız gözüken arayı kapayarak Gazi'de son bir dans izletip 96. GAZİ KOŞUSU'nu kazanacağına inanıyor ve FINAL DANCE'i banko olarak öneriyorum.
Dördüncü ayakta; G1 HALİÇ KOŞUSU'nda banko önereceğim isim EGREGIOUS ROCK olacaktır.

Handikap puanlarına baktığımız vakit grupta EGREGIOUS ROCK'tan daha kaliteli isimlerin olduğunu görüyoruz fakat hiçbiri bu kadar formda değil. EGREGIOUS ROCK'ın son koşusunu izledikten sonra kısa ve orta mesafeli koşularda grup ve gidişat fark etmeksiniz bu safkanı asla yıkmam demiştim. Evet LUMINESCENCE'ın liderliği alacağı koşu düşük tempoda geçecektir lakin EGREGIOUS ROCK sprintine başladığı vakit adeta ayakları kaybolduğu için rölanti tempoya rağmen tüm rakiplerine hakim olarak birinciliğe ulaşacaktır diyor, günün ikinci bankosu olarak öneriyorum.


Beşinci ayakta; G2 ALİ RIZA BEY KOŞUSU'nda önceliği YELTAY ve YOLLARAZ ikilisine vereceğim. Normal de ikiside kaçak ve liderliği almadan başarılı olamayan isimler. Yani önde birbirlerini temizleme ihtimalleri yüksek. Tahmin sunarken % 90 mantığımla hareket etsem de bazen de hislerinizi dinlemeniz gerek. Bu koşuda YELTAY ve YOLLARAZ'ın önde birbirlerini bozmayıp birinin çıktığı gibi bitirerek sürprizi gerçekleştirebileceğine inanıyorum.

DEMİRPERDE, ARYALİVA, KARAMUSTAFA, PITIR, SANCAR ve TUNÇ SİPERİ sırasıyla şans verdiğim diğer isimlerdir.


Altıncı ayakta; G2 NENE HATUN KOŞUSU'nda önceliği GUİLLOTİNE'e vereceğim. Son yarışında çim pist deneyimi olmamasına rağmen safkanın sergilediği performansı çok beğendim. Stili rakibi KÜBRA HANIM ve KEEP YOUR DISTANCE son koşularında genelde ön grupta bekledikleri için bugün de aynısını yaparlar diye düşünüyorum. Önde GUİLLOTİNE'i bozabilecek geriye sadece ANADOLU HARİKASI kalıyor, ona da kardeşi Müs. Çelik bineceğinden GUİLLOTİNE'in son düzlüğe sermayeli vaziyette çıkabileceği görüşündeyim. Çim pist tecrübesi de edinmişken rakiplerine direnerek kapanışı yapabilir.

SPLENDID ilk kez bir araya geleceği G. Kocakaya ile müthiş uyum sağlayacaktır. Sonlarda yapacağı etkili sprintle bu önemli koşuyu lehine çevirebilir.

KEEP YOUR DISTANCE son koşusunda inanılmaz bir performans sergiledi. Benzer bir yarış yaparsa rakip tanımaz.

SNOW BIRD, FORLORN, PRINCESS KHAN, HERMOINE GRANGER ve LADY PALPATINE sırasıyla şans verdiğim diğer isimlerdir.ALTILI ŞABLONUM:

 

 

1. AYAK: 12,7 / 5,2

2.AYAK: 5,16,3,13,12,11,15

3.AYAK: 11

4.AYAK: 3

5.AYAK: 8,9,2,10,3,4,5,7

6.AYAK: 3,12,5,11,2,10,4,7

Yorum
#1 | bekir - 15:03:18 - 26.Haziran.2022
Avatar yok Emeklerine sağlık Bol şans
#2 | zlfo87 - 14:02:50 - 26.Haziran.2022
Avatar yok teşekkürler.....
Yorum yaz
İsim:


Güvenlik Kodu:
*